Odwiedzin: 22049 osób.Użytkownik niezalogowany.
Zaloguj się
Promowane ADOPCJE:REKLAMA
stat4u

Opieka nad Kotem

OGÓLNIE

1. Koszt utrzymania kota 
W koszt utrzymania kota należy wliczyć: pożywienie, kuwetę + regularnie dokupywany żwirek dla kotów, obróżkę, koszyk lub klatkę do przenoszenia, zabawki i drapaki. Należy doliczyć do tego opiekę weterynaryjną (okresowe szczepienia oraz leczenie w wypadku chorób i dolegliwości).

powrót do góry

PODSTAWOWA OPIEKA

2. Karmienie
- Dorosły kot powinien dostawać jeden duży lub 2-3 mniejsze posiłki dziennie
- Kociaki od 6-12 tygodni powinny jeść 4 razy dziennie
- Kociaki od 3-6 miesięcy powinny jeść 3 razy dziennie 
Można kota karmić albo puszkami, wyrzucając pozostawione jedzenie po pół godzinie, lub trzymać w kociej miseczce suche jedzenie. Kot musi mieć również świeżą, czystą wodę i codziennie mytą i uzupełnianą miseczkę od wody.
Mimo iż zawsze mówi się, żeby dawać kotu mleko, organizm kota niełatwo przyswaja krowie mleko, które często powoduje u tych zwierząt biegunkę. Koty lubią przekąski, ale nie należy przesadzać, gdyż większość kocich przekąsek dostępnych na rynku zawiera dużo cukru i tłuszczu, co może powodować nadwagę. Niektóre koty lubią świeże owoce i warzywa, np. kukurydzę czy brokuły - można im od czasu do czasu dać.
Jeśli młody kotek odmawia jedzenia, albo nie je wystarczająco dużo, spróbuj namoczyć pokarm w ciepłej wodzie. Jeśli to nie zadziała, kociak może być przez jakiś czas karmiony jedzeniem dla niemowląt. Można użyć jedzenia z indykiem lub kurczakiem dla dzieci od 6 miesiąca życia. Stopniowo należy jednak mieszać je z normalnym pokarmem.

powrót do góry

3. Zabawa i drapanie 
Koty ubóstwiają zabawę w polowanie i łapanie niby ofiary. Najlepsze zabawki to takie, które mogą podskakiwać, uciekać i wyglądać prawie żywo. Twój kot będzie mógł bezpiecznie odgrywać rolę drapieżnika, rzucając się na nie, zamiast na ludzkie łydki. Nie należy używać rąk ani palców jako objektów zabawy z kociakami. Taki typ bawienia się może powodować gryzienie lub drapanie, kiedy kociak dorośnie. 
Koty także potrzebują drapać! Zafunduj kotu drapak wysokości około metra, który pozwoli mu kompletnie się wyciągnąć, gdy drapie. Drapak powinien być wystarczająco stabilny, aby nie kołysał się ani nie przewrócił w trakcie drapania i powinien być przykryty szorstkim materiałem. 
Najlepiej przycinać kotu pazury co 2-3 tygodnie - będą względnie tępe i nie będą tak często ranić ludzkich rąk ani niszczyć mebli.

powrót do góry

4. Dbanie o kota 
Większość kotów jest odpowiednio czysta i rzadko potrzebuje kąpieli, jednak powinieneś je regularnie szczotkować lub czesać grzebieniem. Szczotkowanie pomaga utrzymać futerko kota w czystości, redukuje linienie i rorzucanie sierści.

powrót do góry

5. Podnoszenie i przenoszenie kota 
Aby podnieść kota, połóż jedną rękę za przednimi łapkami, a drugą pod tylną częścią ciała. Podnieś delikatnie. Nigdy nie podnoś kota za kark czy za przednie łapy.

powrót do góry

6. Warunki w domu
Kot powinien mieć swoje czyste, suche miejsce w domu do spania i odpoczynku. Należy wyścielić legowisko kota miękkim, ciepłym kocem lub ręcznikiem. Kocie posłanie powinno być często prane. Kot powinien być trzymany w domu - koty, które są wypuszczane, mogą łapać choroby, kleszcze i pasożyty, zgubić się, może potrącić je samochód lub mogą wdać się w bójkę z innymi wolno biegającymi kotami lub psami.

powrót do góry

7. Znakowanie kotów 
Jeśli koty są wypuszczane (uwaga - czytaj punkt powyżej!), powinny nosić obróżkę z identyfikatorem. Nie powinna być ona elastyczna, gdyż kot może się z niej łatwo wyplątać. Jeśli kot przebywa tylko w domu, czasem też dobrze aby nosił obróżkę lub został zachipowany - to zapewni, że gdy ewentualnie się zgubi (szczególnie jeśli nie jest to mieszkanie tylko domek), będzie łatwo znaleźć jego prawowitego właściciela.

powrót do góry

8. Kuweta
Wszystkie koty przebywające w domu potrzebują kuwety, która powinna być umiejscowiona w cichym, ale dostępnym miejscu. Łazienka lub jakieś pomieszczenie użytkowe powinno być dobrym miejscem na kuwetę kota. W domu wielopiętrowym powinna znajdować się jedna kuweta na każdym piętrze. Nie należy przestawiać kuwety, chyba że to rzeczywiście niezbędne. W takim przypadku należy przestawiać ją stopniowo - kilkanaście centymetrów dziennie, nie od razu.
Pamiętaj, że koty nie będą korzystały z brudnej, śmierdzącej kuwety - wybieraj brudy z kuwety przynajmniej raz dziennie. Wyrzucaj wszystko, myj delikatnym detergentem i napełniaj na nowo przynajmniej raz w tygodniu, rzadziej jeśli używasz żwirku o właściwościach zbrylających. Przy czyszczeniu nie używaj amoniaku, dezodorantów ani odświeżaczy zapachowych, szczególnie cytrynowych!

powrót do góry

ZDROWIE

9. Świerzbowiec uszny 
Ten malutki pasożyt jest częstym problemem, jest on przenoszony między kotami. Jeśli kot bez przerwy drapie się w uszy lub potrząsa głową, może być zarażony świeżbowcem. W takim przypadku potrzeba skontaktować się z weterynarzem.

powrót do góry

10. Koci syndrom urologiczny
U kotów i u kotek może wystąpić zapalenie dróg moczowych - objawia się częstymi wycieczkami do kuwety, krwią w moczu i miauczeniem z bólu przy wydalaniu moczu. U kotów występuje też zatkanie cewki moczowej i nie mogą wówczas oddawać moczu. To może mieć fatalne skutki, jeśli nie zostanie wystarczająco wcześnie zauważone i leczone. Blokady cewki moczowej są raczej rzadkością u kotek. Około 5% kotów ma zapalenie dróg moczowych. Specjalne diety mogą zapobiec tej chorobie.

powrót do góry

11. Pchły i kleszcze
Zapchlenie u kotów powinno wziąć się na poważnie. Te małe pasożyty karmią się krwią zwierzęcia, przenoszą tasiemce i podrażniają skórę. Starannie sprawdzaj swojego kota co tydzień w poszukiwaniu pcheł i kleszczy. Jeśli kot ma pchły, rozniosą się one po Twoim domu. Może będziesz musiał używać specjalnych preparatów, by je wszystkie wytępić (gdy poza kotem są inne zwierzęta w domu, najprawdopodobniej są również zapchlone). Zadbaj o to, by wszystkie spraye, szampony, proszki, którymi traktujesz kota, są dla niego bezpieczne i że ze sobą wpółgrają. Każdego roku koty umierają właśnie z powodu nieodpowiedniego podawania środków przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych. Najlepiej skontaktować się z weterynarzem, by doradził odpowiednie środki dla Twojego kota.

powrót do góry

12. Leki i trucizny
Nie powinno dawać się kotom lekarstw nieprzepisanych przez weterynarza. Na przyklad: czy wiesz jak aspiryna może być fatalna w skutkach u kota? Uważaj na trutkę na szczury i środki owadobójcze, grzybobójcze, ochrony roślin etc. Jeśli podejrzewasz, że kot połknął jakąś trującą substancję, natychmiast zawieź go do weterynarza!

powrót do góry

13. Kastracja i sterylizacja
Kocice najlepiej jeśli są sterylizowane, a koty kastrowane do 6 miesiąca życia. Kastrowanie samców zapobiega obsikiwaniu przez koty terenu, zmniejsza potrzebę kota do ucieczki poza dom w poszukiwaniu partnerki i redukuje walki między samcami. Sterylizacja kotki pomaga zapobiegać rakowi sutków i infekcji macicy, które są bardzo poważnymi problemami u starszych samic i wymagają zabiegów chirurgicznych oraz intensywnej opieki medycznej. Ponieważ koty mogą mieć potomstwo do 3 razy w roku, sterylizacja kotki jest bardzo ważna, by zapobiec niechcianemu potomstwu.

powrót do góry

14. Szczepienia ochronne
Kot, nawet domowy, powinien być regularnie szczepiony (wiele chorób możesz mu przynieść z dworu np. na butach). Dorosłe koty wychodzące szczepi się co roku, niewychodzące - co trzy lata.

powrót do góry

15. Odrobaczanie
Koty są narażone na robaki - nawet w miastach. Mikroskopijne jajeczka składane przez robaki jelitowe wydalane są z kocimi odchodami. Większość kociaków, nawet od zdrowych matek w dobrych domach, jest nosicielami różnego rodzaju robaków.
Kluczem w leczeniu jest prawidłowa diagnoza, która zapewnia, że dany lek zadziała w stosunku do pasożytów, jakich nosicielem jest kot. Lek odrobaczający na glistę nie zadziała na tasiemca, itp. W diagnozie i leczeniu niezbędny jest weterynarz.
Odrobaczanie kotów wychodzących - co 3 miesiące, niewychodzących - co pół roku.Zwierzaki Świętokrzyskie do Adopcji! Adopcje zwierzaków! - Opieka nad Kotem