Odwiedzin: 21993 osób.Użytkownik niezalogowany.
Zaloguj się
Promowane ADOPCJE:REKLAMA
stat4u

Opieka nad PsemOGÓLNIE

1. Koszt utrzymania psa
Koszt utrzymania waha się w zależności od wielkości i wieku psa. Należy bowiem wliczyć w niego jedzenie (młode psy jedzą częściej, a duże psy więcej), opiekę weterynaryjną (okresowe szczepienia oraz leczenie w wypadku chorób i urazów), zabiegi pielęgnacyjne (przycinanie pazurów, czyszczenie zębów z kamienia, a u psów takich jak np. pudle, teriery - dodatkowo strzyżenie). W koszt utrzymania wchodzi także podatek za psy i wszelkiego rodzaju przejazdy oraz dokupywanie psom obroży, smyczy, kagańca, zabawek i smakołyków.

powrót do góry

PODSTAWOWA OPIEKA

2. Karmienie
- Szczeniaki od 8-12 tygodni potrzebują średnio 4 posiłków dziennie
- Szczeniaki od 3-6 miesięcy potrzebują średnio 3 posiłków dziennie
- Szczeniaki od 6 miesięcy do roku powinny jadać średnio 2 razy dziennie
- Psom w wieku powyżej roku wystarcza jeden posiłek dziennie 
- Niektóre psy, w szczególności duże lub ze skłonnościami do tycia lepiej karmić 2 razy dziennie po połowę porcji
Sucha karma dostarcza zbalansowanej diety dorosłym psom i może być mieszana z wodą, rosołem czy karmą puszkową. Psy mogą także jadać białe sery, gotowane jajka, warzywa i owoce, ale te dodatki nie powinny przekraczać kilku procent dziennego pożywienia. Oczywiście w warunkach domowych dopuszczalne jest "ludzkie jedzenie" - powinno ono składać się z makaronu/ryżu/kaszy z domieszką mięsa i warzyw (polecane jest mięso z kurczaka z marchewką) i nie powinno zawierać przypraw. 
Szczeniaki powinny być karmione jedzeniem wysokiej jakości, najlepiej karmą dla szczeniaków. Powinno ograniczyć "ludzkie jedzenie", ponieważ to może spowodować niedobór czy nadmiar niektórych witamin i minerałów, a co za tym idzie problemy z kośmi i zębami, może też powodować zbyt zachłanne jedzenie i obsesję na jego punkcie. 
Pies powinien mieć cały czas dostęp do świeżej, zimnej wody. Należy regularnie myć miski od jedzenia i wody. 
Nie należy karmić psa:
- przetworami z alkoholem 
- czekoladą 
- kawą 
- winogronami i rodzynkami 
- zepsutym jedzeniem 
- cebulą, czosnkiem i szczypiorkiem 
- kośćmi z drobiu 
- solą i słonym jedzeniem 
- ciastem drożdżowym

powrót do góry

3. Ćwiczenia
Psy potrzebują ruchu by spalać kalorię, stymulować umysł i dla zdrowia. Ćwiczenia również zapobiegają nudzie u psów, która może prowadzić do złych zachowań. Gry i zabawa zaspokoją wiele z instyktownych psich potrzeb takich jak kopanie, gryzienie, pogoń, aportowanie i przystosowanie do życia w stadzie. 
Indywidualne ćwiczenia mogą się różnić w zależności od rasy, płci, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia, ale parę dłuższych spacerów po okolicy każdego dnia na pewno jemu nie zaszkodzi. Jeśli Twój pies jest w wieku od 6-18 miesięcy, lub jest z rasy psów aktywnych, pasterskich, z terrierów czy houndów (lub jest mieszańcem takiej rasy), jego wymagania będą odpowiednio wysokie.

powrót do góry

4. Dbanie o psa
Dobrze jest trzymać psa w czystości i redukować linienie poprzez regularne wyczesywanie. Należy często sprawdzać, czy nie ma pcheł i kleszczy (szczególnie po spacerach na łonie natury i kontaktach z innymi psami). Większość psów nie powinna być kąpana więcej niż 2-3 razy w roku. Przed kąpielą należy wyciąć wszystkie kołtuny z sierści, następnie wykąpać psa szamponem dla psów.

powrót do góry

5. Podnoszenie i przenoszenie psa
Najłatwiej podnosić małe psy. Aby podnieść szczeniaka lub małego psa, połóż jedną rękę pod klatką piersiową psa, a drugą ręką lub przedramieniem podtrzymaj jego nogi i zad. Nigdy nie próbuj podnosić lub chwytać psa za przednie łapy, ogon czy tył szyi. Jeśli musisz podnieść dużego psa, podnieś go oburącz od dołu, podtrzymując jego klatkę piersiową jedną ręką, a jego tylną część ciała drugą.

powrót do góry

6. Warunki w domu
Twój pies potrzebuje ciepłego, spokojnego miejsca do odpoczynku, z dala od ruchu w mieszkaniu i nie bezpośrednio na gołej podłodze. Idealne będzie coś przypominające budę (osłonięte ze wszystkich stron, z wejściem). Można także sprawić psu psie łóżeczko, wyścielić je czystym kocem czy poduszką, czy po prostu położyć na podłodze wygodny koc lub kołdrę. Należy prać psie posłanie dość często. Jeśli pies spędza dużo czasu na zewnątrz, upewnij się, że ma dostęp do cienia i dużej ilości chłodnej wody w upale oraz ciepłego, suchego, zakrytego schronienia, gdy jest zimno. 
Rzeczy, które powinny być w domu, w którym jest pies:
- jedzenie dla psa i smakołyki
- miska do jedzenia i do picia 
- zabawki, zabawki i jeszcze raz zabawki (w tym zabawki do gryzienia i żucia) 
- szczotka do czesania i grzebień (najlepiej do wyczesywania pcheł) 
- obroża z identyfikatorem 
- smycz 
- kolczatka 
- posłanie dla psa
- ręcznik i szampon psi 
- psia szczoteczka do zębów

powrót do góry

7. Znakowanie psów
Upewnij się, że Twój pies jest odpowiednio oznakowany - posiada adres i telefon kontaktowy właściciela przy obroży (może to być medalik czy czytelny napis na obroży). Najlepiej jeśli pies jest zachipowany. Jest to wszczepienie zwierzęciu pod skórę mikroprocesora, zawierającego unikalny numer, który może być później odczytany za pomocą specjalnego czytnika - z tym numerem w bazie danych związane są dane i kontakt do właściciela. Gdy pies się zgubi, nawet daleko od domu, automatycznie można sprawdzić kto jest jego właścicielem i powiadomić owego właściciela o miejscu pobytu psa. Zachipować psa można w wielu lecznicach weterynaryjnych na terenie Łodzi. Wszystkie psy pochodzące ze schroniska są zachipowane.

powrót do góry

8. Trening
Dobrze wychowany psi kompan to sama radość. Natomiast zupełnie niewytrenowany pies może powodować same kłopoty. Nauczenie psa podstaw: "Siad", "Zostań", "Chodź tu", "Leżeć/Waruj", "Stój", "Zostaw", zdecydowanie poprawi relacje z psem (i z sąsiadami ;)). Jeśli masz szczeniaka, zacznij uczyć go dobrych manier jak najszybciej. Używaj smakołyków jako nagród. Możesz również iść z psem na profesjonalne szkolenie dla psów, organizowane w wielu miejscach Łodzi. 
Powinieneś zawsze trzymać psa na smyczy jeśli jesteś w miejscu publicznym (należy zakładać psu również kaganiec). Dopilnuj, aby pies reagował na "słowa kluczowe" kiedykolwiek są one wypowiedziane.

powrót do góry

ZDROWIE

9. Zdrowe zęby
Wiele osób zwraca uwagę na psi brzydki oddech. Powinniśmy zatem zwrócić uwagę, co może go powodować. Nieświeży oddech to zwykle znak, że pies potrzebuje przeglądu dentystycznego. Płytka nazębna zaatakowana przez bakterie bardzo nieprzyjemnie pachnie - wymaga to leczenia. Po profesjonalnym wyczyszczeniu szczęki u weterynarza, zęby i dziąsła powinny być utrzymywane w stanie zdrowia poprzez regularne szczoteczkowanie, a pies powinien być przez pewien czas na specjalnej diecie - oczywiście to wszystko powinien zalecić weterynarz. 
Można czyścić psu zęby psią pastą do zębów raz, dwa razy w tygodniu. Powinno używać się miękkiej szczoteczki dla dzieci, patyczka do uszu z wacikiem lub kawałka nylonowych rajstop okręconych wokół palca. 
Niektóre psy mają skłonności do parodontozy, infekcji pojawiającej się między dziąsłami a zębami. Ta bolesna choroba może skutkować utratą zębów i rozszerzeniem się infekcji na resztę ciała. Wówczas psie zęby powinno czyścić się regularnie u weterynarza.

powrót do góry

10. Nieświeży oddech
Podczas gdy nieświeży oddech spowodowany problemami z zębami może nie być aż tak poważny, jeśli jest zauważony i wyleczony odpowiednio wcześnie, tak niektóre zapachy z pyska mogą oznaczać całkiem poważne, chroniczne problemy. Choroby wątroby i jelit mogą powodować cuchnący oddech, natomiast słodki, "owocowy" zapach może oznaczać cukrzycę. Jeśli oddech psa pachnie jak amoniak czy mocz, prawdopodobna jest choroba nerek. Zawsze kiedy widzisz, że brzydkiemu oddechowi psa towarzyszą inne objawy chorobowe, takie jak strata apetytu, wymioty, utrata wagi, depresja, nadmierne picie lub oddawanie moczu, powinieneś skontaktować się z weterynarzem.

powrót do góry

11. Pchły i kleszcze
Codzienne sprawdzanie psa w poszukiwaniu pcheł i kleszczy w okresie letnim jest bardzo ważne. Można używać specjalnego grzebienia do znajdywania i usuwania pcheł. Są różne metody, by kontrolować to, czy pies ma pchły lub kleszcze. Porozmawiaj o nich z weterynarzem.

powrót do góry

12. Leki i trucizny
Nie powinno dawać się psom lekarstw nieprzepisanych przez weterynarza. Na przyklad: czy wiesz że jedna tabletka ibuprofenu (ibupromu, apapu itp.) może spowodować wrzody żołądka u około 5-kilogramowego psa? Uważaj na trutkę na szczury i środki owadobójcze, grzybobójcze, ochrony roślin etc. Jeśli podejrzewasz, że pies połknął jakąś trującą substancję, natychmiast zawieź go do weterynarza!

powrót do góry

13. Kastracja i sterylizacja
- Zabiegi te zapobiegają niechcianemu potomstwu
- Najlepiej jeśli suczki są sterylizowane, a samce kastrowane do 6 miesiąca życia. Sterylizacja przed osiągnięciem dojrzałości znacznie redukuje ryzyko raka sutków, który jest częstą przypadłością u starszych suk. Sterylizacja eliminuje także ryzyko infekcji macicy, bardzo poważnego problemu u starszych suk, wymagającego operacji i intensywnej opieki medycznej. Kastracja zapobiega chorobom jąder i prostacie, niektórym rodzajom przepukliny oraz pewnym typom agresji u psów. 
- Wykastrowane samce nie są już zainteresowane sukami z cieczką. A przecież samce zwykle są zwykle skłonne zrobić wszystko, by pokryć sukę z cieczką - od wyplątywania się z obroży do przekopywania się pod płotem aby uciec. Gdy im się to udaje, zwykle narażone są na wypadki w ruchu ulicznym czy chociażby rany od bójek z innymi psami. 
- Wysterylizowane/wykastrowane psy skupiają uwagę bardziej na ich ludzkich rodzinach. Niewykastrowane psy oznaczają swój teren, zdarza im się to robić również w domu. Podniecone nierzadko "gwałcą" meble lub ludzkie nogi. Wbrew pozorom wykastrowany/wysterylizowany pies broni swojego terenu, swojego domu tak samo jak niewykastrowany/niewysterylizowany.
- Kastracja i sterylizacja wbrew temu, co niektórzy mawiają, wcale nie powoduje otyłości u zwierząt! Brak ruchu i przejedzenie - tak, ale nie te zabiegi. Twój pies zachowa linię tak długo, jak długo będzie poprawnie karmiony i będzie miał wystarczająco dużo ruchu.
- Sterylizacja i kastracja to krok ku ograniczeniu populacji bezdomnych zwierząt. Przeczytaj o tym.

powrót do góry

14. Szczepienia ochronne
Szczeniaki powinny być szczepione przeciwko nosówce. Psy powinny co roku być szczepione przeciwko wściekliźnie.

powrót do góry

15. Odrobaczanie
Psy są narażone na robaki - nawet w miastach. Mikroskopijne jajeczka składane przez robaki jelitowe wydalane są z psimi odchodami. Większość szczeniaków, nawet od zdrowych matek w dobrych domach, jest nosicielami różnego rodzaju robaków.
Kluczem w leczeniu jest prawidłowa diagnoza, która zapewnia, że dany lek zadziała w stosunku do pasożytów, jakich nosicielem jest pies. Lek odrobaczający na glistę nie zadziała na tasiemca, itp. W diagnozie i leczeniu niezbędny jest weterynarz.Zwierzaki Świętokrzyskie do Adopcji! Adopcje zwierzaków! - Opieka nad Psem